Haber

Adalet Bakanı Tunç açıkladı: Deprem bölgelerindeki vakalarda yeni prosedür nasıl olacak?

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TBMM’de kabul edilen ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’ ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin ayrıntılarını sosyal medya hesabından anlattı.

Tunç, yasada depremden etkilenen 11 ilde adli süreçlerin hızlandırılmasına yönelik düzenlemelerin de yer aldığını belirterek, hak sahipliğine ilişkin süreçler hariç olmak üzere, hasar tespit raporlarına dayanılarak idari işlemlere karşı açılan iptal davalarında yeni bir yöntemin uygulanacağını belirtti.

Tunç şu bilgileri verdi:

“Dilekçelerin 15 gün olan ilk inceleme süresi 10 güne indirilecek. İdareler tarafından 30 gün içinde verilmesi gereken savunma dilekçesi 15 gün içinde verilecek. Savunma dilekçesi verildikten sonra veya bu süre geçerse belge tamamlanmış sayılacak ve karar aşamasına geçilebilecektir. Yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlara itiraz edilemez.” “Belgenin tamamlanmasından sonra veya ilk inceleme sonrasında keşif ve bilirkişi incelemesi yapılabilecek olup, keşif ve bilirkişilik süreçleri hızlandırılacaktır. Duruşma tarafların talebine ve mahkemenin kararına bağlı olacaktır. Bu davalar Tamamlanması ve diğer süreçlerin tamamlanmasından sonra en geç 15 gün içinde karara bağlanacak. “Bu davaların temyiz aşamasında kararların etkin ve hızlı bir şekilde verilebilmesi sağlanacaktır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu