Haber

APEC ülkelerinin “çoğu” Ukrayna’daki savaşı kınadı

Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) örgütünün Tayland’ın başşehri Bangkok’ta düzenlediği tepe sona erdi. Doruğun sonuç bildirgesinde APEC’e üye ülkelerin “çoğunluğunun” Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını kınadığı belirtildi.

Bildirgede “Üyelerin çoğunluğu Ukrayna’daki savaşı güçlü bir biçimde kınadı ve savaşın muazzam insani acılara neden olduğunu ve küresel ekonomideki mevcut kırılganlıkları artırdığını vurguladı” denildi. Fakat bildirgede savaşla ve ekonomik yaptırımlarla ilgili ülkelerin farklı görüş ve değerlendirmelere sahip oldukları da tabir edildi. Bildirgede ayrıyeten yüksek enflasyon, besin güvenliği, iklim değişikliği ve doğal felaketler üzere meselelerle çabada daha ağır efor gösterilmesi gerektiği belirtildi.

APEC’e üye olan 21 ülke ortasında Rusya, Çin ve ABD de bulunuyor. APEC doruğunda çıkan bildirgenin hafta içinde Endonezya’da düzenlenen G20 doruğundan çıkan bildirgeyle sözü sözüne tıpkı olduğu kaydediliyor.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ne G20 tepesine ne de APEC’e katıldı. Rusya’yı temsilen APEC’e katılan Başbakan Yardımcısı Andrey Belusov tepede Rusya’ya yönelik “oldukça adaletsiz eleştiriler” olmakla birlikte “dost olmayan ülkelerin” bile ortak meseleleri ele alırken itidal gösterdiği ve yapan bir yaklaşım sergilediğini belirtti.

Pasifik bölgesinde özgür ticareti geliştirmek gayesiyle kurulan APEC’e üye olan devletler Avustralya, Brunei, Kanada, Endonezya, Japonya, Güney Kore, Malezya, Yeni Zelanda, Filipinler, Singapur, Tayland, ABD, Çin Taipeisi, Hongkong, Çin Halk Cumhuriyeti, Meksika, Papua Yeni Gine, Şili, Peru, Rusya ve Vietnam.

Bir sonraki APEC tepesinin 12 Kasım 2023 tarihinde ABD’nin San Francisco kentinde yapılması bekleniyor.

dpa, AFP / EC, JD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu