Ekonomi

Ardahan İl Çalıştayı başladı

Ardahan’da kentin sorunlarını tespit ederek doğru ve uygulanabilir çözümlere ulaşmak hedefiyle düzenlenen “Şehir Çalıştayı” başladı.

Aşık Şenlik Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştayın açılışında konuşan Vali Hüseyin Öner, “Gerçekleştirilen bu çalıştayla birlikte buraya katılan ve destek veren akademisyenler, iş insanları ve sektör temsilcilerinin özverili çalışmaları ile ilimizin ve bölgemizin tanınırlığı daha da artarak gizli potansiyelleri gün yüzüne çıkacaktır” dedi.

Vali Öner, “Sınır kenti ilimiz stratejik pozisyonuyla Türkiye’nin Kafkaslara açılan kapısı konumundadır. Ardahan 1069 yılında Alparslan’ın fethiyle Türk yurdu olmakla birlikte, geçmişten günümüze çeşitli medeniyetlere mesken sahipliği yapmış bir vilayetimizdir. Her medeniyetten izler taşıyan Ardahan bu izleri günümüze kadar korumuş, her biri tarihin ve kültürün temsilcisi olan bu izler turizmin ve ticaretin gelişim göstermesi ile birlikte kısmen tanınır hale gelmiştir. Ardahan değerli güç sınırlarının Türkiye’ye giriş yaptığı birinci noktadır. 2 kara ve bir demiryolu sınırı olmak üzere vilayetimizde 3 hudut kapısı bulunmakta. Stratejik taraftan büyük bir değeri olan Ardahan ziraî ve hayvansal üretim manasında da büyük bir potansiyele sahiptir. Kentin temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olup ilin güçlü potansiyeli sayesinde organik süt ve süt eserleri manasında ülkenin besin dalına büyük katkılar sağlamaktadır. Başta kaşar peyniri olmak üzere, tereyağı, balı, hafriyat ve coğrafik işaret tescilli eserler ile tüm Türkiye’ye hitap etmektedir. Ardahan’ın stratejik ehemmiyeti, coğrafik pozisyonu, tarım ve hayvancılık alanındaki yüksek potansiyeli gelecek vaad eden turizm potansiyeli ile birlikte başka dallara yönelik olarak da valiliğimiz ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarımız, öteki meslek kuruluşlarımız daima birlikte türlü projeleri uygulama ve çalışmalar yapmak suretiyle kentimize paha katma gayretindeyiz” dedi.

Bu çalıştayla birlikte bölgenin tanınırlığı ve şehrin gizli potansiyellerinin gün yüzüne çıkarılmasının amaçlandığını söyleyen Vali Öner, “Şüphe yok ki tüm kesitlerin bir ortaya geldiği kalkınmanın ve gelişmenin bölgesel seviyede ele alınacağı akademik seviyede çalışmalar daha sağlıklı, uygulanabilir projeleri üretmeyi ve temin edilecek uyumla birlikte kentimizin potansiyellerini harekete geçirecek ekonomik ve toplumsal gelişmelere vesile olacak kıymetli adımların atılmasını sağlayacaktır. Gerçekleştirilen bu çalıştayla birlikte buraya katılan ve dayanak veren akademisyenler, iş insanları ve bölüm temsilcilerinin özverili çalışmaları ile vilayetimizin ve bölgemizin tanınırlığı daha da artırılarak saklı potansiyelleri gün yüzüne çıkacaktır” diye konuştu.

Çalıştaya Ardahan Valisi Hüseyin Öner, akademisyenler, iş insanları, STK temsilcileri ve vatandaşlar ile öğrenciler katıldı. – ARDAHAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu