Haber

ASAL Araştırma’nın son anketine göre en önemli sorun ‘enflasyon’ ve ‘hiç kimse’ çözemez

ASAL Araştırma: Halka “Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” diye soruldu “Ekonomi, enflasyon ve hayat pahalılığı” bütün sıkıntıların başını çekiyor

ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi tarafından 26 ilde yapılan kamuoyu araştırmasında vatandaşlara, “Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusu yöneltildi. Ankete katılanların yüzde 65.3’ü ekonomi ve hayat pahalılığı yanıtını verdi. 

ASAL Araştırma “Türkiye Siyasi Gündem Mayıs 2024 Araştırması”nı yayımladı. Araştırmada, siyasi partilerin seçmen desteği, siyasi partilerle ilgili kanaatler ve Mayıs ayı gündem konularıyla ilgili değerlendirmeler yer aldı. 24-28 Mayıs 2024 tarihleri arasında Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Balıkesir, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kırıkkale, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak’ta 18 yaş ve üzeri 2 bin kişiyle yapılan ankette vatandaşlara, “Sizce Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusu yöneltildi.

EN ÖNEMLİ SORUN “EKONOMİ, ENFLASYON VE HAYAT PAHALILIĞI”

Ankete katılanların yüzde 65.3’ü bu soruya ekonomi, enflasyon ve hayat pahalılığı yanıtını verdi. Bunu yüzde 6.0 oran ile “Mülteciler” cevabını verenler takip etti. “Adalet” yanıtı ise yüzde 4.7 ile üçüncü sırada yer aldı.

Ekonomi/Hayat Pahalılığı:%65.3
Mülteciler:%6.0
Adalet: %4.7
İşsizlik:%4.3
️Eğitim:%4.0
Güvenlik:%3.6
Deprem:%1.2
️Kürt Sorunu:%1.0
️Diğer:%4.5
️Sorun yok:%2.4
️Fikrim yok/Cevap yok:%3.0

“SORUNU ÇÖZECEK PARTİ” SIRALAMASINDA ZİRVEDE ‘HİÇBİRİ’ VAR

Aynı soruya yanıt verenlere ikinci olarak “Türkiye’nin sorunlarını hangi siyasi parti çözer?” sorusu yöneltildi. Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 30.9’u tercihini Hiçbiri’den yana kullandı.

Hiçbiri:%30.9
AK Parti:%22.4
CHP:%20.8
MHP:%4.0
DEM Parti:%2.9
Yeniden Refah Partisi:%2.5
Zafer Partisi:%2.1
İYİ Parti:%1.9
Türkiye İşçi Partisi:%0.6
Diğer:%1.2
Cevap yok:%10.7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu