Haber

Bakan Kirişçi “geçit vermeyeceğiz” diyerek açıkladı, tüm çiftçileri ilgilendiriyor

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, un, yağ ve şeker üretimine çok değer verildiğini belirterek, tarlası olanların istediğini ekme bölümünün kapandığını söyledi. Kontratlı üretim modelinin hayata geçeceğini duyuran Kirişçi, “Bu sene patates ve soğan para etti, hepimiz patatese ve soğana yüklenelim. Böyle bir uygulamaya artık geçit vermeyeceğiz.” dedi.

Edirne Ticaret Borsasında gerçekleştirilen Tarım Kesimi Temsilcileri Toplantısı’nda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’de nüfusun ve gelen turist sayısının arttığına dikkati çeken Bakan Kirişçi, besinin kıymetine değindi. Üretimde planlamanın çok değerli olduğunu vurgulayan Bakan Kirişçi, tarlanız var istediğinizi grup dikme periyodu kapanacak. Toprağın ekolojisine, iklimin yapısına ve bölge planlamasına nazaran üretim planlaması yaparak kamudan müsaade alan bir üretici profili ortaya çıkaracağız. Önceliğimiz, un, yağ ve şeker diyoruz. Un için hububata, yağ için yağlı tohumlara ve şeker içinde şeker pancarına atıfta bulunuyoruz” açıklamasında bulundu.

Sözleşmeli üretim modeli TBMM’ye sunulacak

Bakan Kirişçi, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi, “Önemli hususlardan bir oburu kontratlı üretim. Bu sene patates ve soğan para etti, hepimiz patatese ve soğana yüklenelim. Bu türlü bir uygulamaya artık geçit vermeyeceğiz. Şeker pancarında uygulanan modelin daha ötesinde bir modeli hayata geçireceğiz. Türkiye Büyük Millet Meclisimize ve Milletvekillerimize sunacağız. Kontratlı model olmazsa olmazımız.”

Boş araziler üretimde kullanılacak

2 yıldan fazla boş kalan arazilerin tarımsal faaliyetlerde kullanılması için yeni bir projeyi hayata geçireceklerini açıklayan Bakan Kirişçi, “2 yıldan fazla boş duran yerlerde kamu olarak ‘mülkiyet hakkıyla kullanım hakkını ayıracağız. Mülke dokunamayız anayasal bir hak, ama arazinin boş kalmaması için ziraî faaliyette bulunanlara kiraya vereceğiz. Kira bedelini de bireylere ödeyeceğiz” dedi. – EDİRNE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu