İş

Borsa günü yatay bir seyirle tamamladı

BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 2,60 puan artışla toplam işlem hacmi 101,6 milyar lira oldu. Bankacılık endeksi yüzde 0,72, holding endeksi ise yüzde 0,17 oranında değer kazandı.

Sektör endekslerinden en çok kazanan yüzde 2,72 ile taş toprak olurken, en çok azalan ise yüzde 3,49 ile finansal kiralama faktoringi oldu.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın açıklayacağı para politikası kararlarının yatırımcıların odağında olduğunu belirtti.

Fed’in yarın politika faizini sabit tutacağı kesin olsa da ilk faiz indiriminin ne zaman başlayacağına dair belirsizlikler sürüyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalar Bankanın Mart ayında yüzde 43 olasılıkla faiz indirimine başlayabileceğini öngörürken, politika faizinin Mart ayında sabit tutulması halinde Mayıs ayındaki toplantıda faiz indirimine gidileceği kesin olarak değerlendiriliyor. .

ABD’de bugün açıklanan verilere göre JOLTS’ta açık pozisyon sayısı 2023 Aralık ayında beklentileri aşarak 9 milyon 26 bine çıktı. Geçen yılın kasım ayında açık iş sayısı 8 milyon 925 bin oldu. İstifa ve ihraçlar da dahil olmak üzere işten ayrılanların sayısı söz konusu dönemde 36 bin kişi azalarak 5 milyon 365 bine geriledi.

Analistler, JOLTS’ta açılan iş fırsatlarının sayısındaki artışın, ABD’de ekonomik büyümeyi destekleyen güçlü bir işgücü piyasasına işaret ettiğini belirtti.

Analistler, yarın yurtta dış ticaret istikrarı ve yurt dışında Fed’in faiz kararının yanı sıra ABD’de ADP özel sektör istihdamı, Almanya’da enflasyon ve Japonya’da sanayi üretimi verilerinin takip edileceğini belirtti. Seviyelerin direnç, 8.250 ve 8.100 puanların ise destek noktaları olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu