Ekonomi

Çip Üreticisinin Kâr Tahminlerini Aşması Bekleniyor – HSBC

HSBC’deki piyasa uzmanları, 1 Mayıs’ta mali raporunu sunduğunda finansal analistler tarafından belirlenen kazanç beklentilerini aşacağına inandıkları bir yarı iletken üreticisi belirlediler.

Finans kuruluşu, Qualcomm’un (QCOM) 2024 mali yılı ikinci çeyrek sonuçlarını ortalama tahminlerin üzerinde açıklayacağını ve üst düzey akıllı telefonların güçlü satışları nedeniyle üçüncü çeyrek için potansiyel olarak daha yüksek bir tahmin önereceğini öngörüyor.

Piyasa uzmanları, “2024 mali yılının ikinci çeyreği (Mart çeyreği) için tahminlerimiz, ortalama 9,3 milyar ABD doları tahminine kıyasla 9,6 milyar ABD doları gelirdir ve bu da şirketin 8,9 milyar ABD doları ile 9,7 milyar ABD doları arasındaki gelir beklentisinin üst aralığıyla uyumludur” dedi. “Ayrıca ikinci çeyrek için %57,3’lük bir brüt kar marjı öngörüyoruz ki bu da ortalama tahmin olan %56,6’dan daha yüksek. Tahminlerimiz, Qualcomm’un özellikle Samsung S24’ün güçlü performansının etkisiyle üst düzey Android akıllı telefon pazarında artan varlığına dayanıyor ve bunun ikinci çeyrek için olumlu bir ivmeye katkıda bulunacağına inanıyoruz.”

Şirketin üst düzey akıllı telefon pazarındaki hakimiyetinin, özellikle sektörün yapay zekayı kişisel bilgisayarlara giderek daha fazla dahil etmesiyle birlikte, 2024’ün ikinci yarısında finansal başarısına katkıda bulunacağı tahmin ediliyor.

Piyasa uzmanları, “Bu yıl akıllı telefon pazarının genel toparlanması konusunda ihtiyatlı olmaya devam ediyoruz” dedi. “Değişmeyen görünümümüze rağmen, Qualcomm’un üst düzey pazardaki güçlü konumunun gelir artışı elde etmesini ve kar marjlarını iyileştirmesini sağlayacağını umuyoruz.”

“Yapay zekalı kişisel bilgisayar pazarının tam potansiyelini doğru bir şekilde değerlendirmek için henüz çok erken, ancak Computex etkinliğinin ardından 2024’ün ikinci yarısında pazarın potansiyeline ilişkin daha net göstergeler olacağını tahmin ediyoruz. Bu beklentimiz kısmen Qualcomm’un Arm tabanlı merkezi işlem birimi Oryon’un AMD ve Intel’in X86 merkezi işlem birimlerine kıyasla aldığı ilk olumlu tepkilere dayanıyor.”

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen hüküm ve koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu