Haber

DEM Partisi Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan: Irkçı ve milliyetçi hareket ülkemize düşmanlık tohumları ekiyor

Halkın Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Gökyüzü hepimizin olduğu gibi, yer de tüm insanlığındır. Irkçı ve milliyetçi akım, Ortadoğu’yu ve Türkiye’yi giderek uçuruma sürüklüyor.” Bu dalgayı arkalarına almak isteyenler, ülkemize karşı düşmanlığın tohumlarını ekiyorlar.” ekiyorum.” dedi.

Partisinin Büyük Millet Meclisi Küme Toplantısı’nda konuşan Bakırhan, dünyada ve Türkiye’de insanları tehdit eden ırkçı ve milliyetçi bir dalganın yükseldiğini, bu dalganın yarattığı savaşın milyonlarca insanı yerinden ederek başka yerlerde yaşamak zorunda bıraktığını kaydetti. mülteciler.

Mültecilerin her türlü kötülüğün kaynağı olarak görüldüğünü belirten Bakırhan, “Gökyüzü hepimizin olduğu gibi, yeryüzü de tüm insanlığındır. Irkçı ve milliyetçi akım, Ortadoğu’yu ve Türkiye’yi giderek bir çıkmaza sürüklüyor.” Bu dalgayı arkalarına almak isteyenler, ülkemize karşı düşmanlığın tohumlarını ekiyorlar.Türk, “Kürtleri Kürtlere, Arapları Farslara, Sünnileri Alevilere karşı kışkırtmaya yemin eden siyasi tüccarlar bu dönemde ortaya çıktı.”

DEM Partisi Eş Genel Başkanı Bakırhan, “Cumhuriyet’in birinci yüzyılında ırkçı ve milliyetçi toplum sözleşmesinin herkese kaybettirdiğini, bu çevrelerin 2. yüzyılda bir kez daha farklı inanç ve kimlikleri susturmak istediklerini” savundu.

Bakırhan, “Kürtler olarak bizi yok sayan bu anlayışa bir yüzyıl daha teslim olmayacağız. Türk değiliz ama Türk halkıyla bir sorunumuz yok. Farslarla, Araplarla aynı eşit haklara sahip olmak istiyoruz” dedi. Bu bölgedeki Türkler ve biz bunun mücadelesini veriyoruz.” İfadesini kullandı.

Tuncer Bakırhan, milliyetçilerin ve ırkçıların her zaman “beka” ve “terörizm” kavramlarını kullandıklarını iddia ederek, “Kim fazla ırkçı ve milliyetçi olursa, bilsin ki arkasında gizlediği suçlar ve günahlar vardır.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin en temel sorununun Kürt sorunu olduğunu ve bu sorunun Türkiye içinde çözülmesi gerektiğini belirten Bakırhan, yükselen ırkçı ve milliyetçi dalgaya karşı toplumu ancak barış ve demokrasinin bir arada tutabileceğini söyledi.

Bakırhan, yerel seçimler öncesinde seçmenlerin başka yerlerden Iğdır, Kars, Siirt ve Hakkari gibi illere taşındığını iddia ederek, siyasi partilerin bu konuda duyarlı olmalarını istedi.

Bakırhan, ihmalkar kamu görevlileri ve “sahte seçmenler” hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını vurguladı.

Toplantı sonunda HDP eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığına adaylığına ilişkin soruyu yanıtlayan Tuncer Bakırhan, “Aday başvurularımız her yerde devam ediyor. Birkaç gün sonra Merkez Yönetim Kurulu toplantımızı orada değerlendireceğiz.” ” diye cevap verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu