Ekonomi

Deprem sonrası kentsel dönüşüm ivme kazanıyor

Bugüne kadar yaklaşık 700 bin bağımsız birimin kentleştiği İstanbul’da, bakanlıkların desteği, belediyeler ve garantörlerin ek çalışmaları ile dönüşümün yıl içinde ivme kazanacağı düşünülüyor.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından kentsel dönüşüm yeniden gündeme geldi. 1999 depremi öncesi riskli yapılar dönüştürülebilir ve olası bir depremde minimum kayıpla değer kazanır. İstanbul’da yaklaşık 700 bin bağımsız birimin kentsel dönüşümü tamamlandı. Bakanlık çeşitli projelerle kentsel dönüşüme destek sağlarken, belediyelerin ve garantörlerin ek çalışmaları ile dönüşümün ivme kazanacağı düşünülüyor. Müteahhitler ile arsa sahipleri arasındaki uyuşmazlıkların da arabuluculuk yoluyla çözülebileceği önerisi sektör temsilcileri tarafından iletilmektedir.

İstanbul’un yeni yerleşim birimleri, kuzey ilçeleri

Mega şehir İstanbul’da bitişik ve dar sokaklara sahip Zeytinburnu, Fatih, Bağcılar ve Esenler gibi bölgeler risk altında. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından İstanbul’da yaşayan vatandaşlar daha az riskli bölge arayışına girdi. İstanbul’un yeni yerleşim birimlerinin daha kuzeyde yer alan Başakşehir, Arnavutköy, Çekmeköy ve Şile gibi semtler olacağı düşünülüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Özellikle deprem felaketinin ardından 11 ilde ağır hasar gören, yıkılan veya acilen yıkılacak binalara ilişkin çeşitli veriler ortaya çıktı. kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmiştir.

Geçen yıldan bu yana hem kentsel dönüşüm için verilen kredilerde hem de bu kapsamda verilen kira desteğinde bazı düzenlemelere gidildiğini belirten Özelmacıklı, “Örneğin vatandaş sadece binasını yenilemek için kentsel dönüşüm kredisi alırken artık bu krediyi de alıyor. hem krediyi hem de kira ekini birlikte alabilir.” .

“Kentsel dönüşüm 2023’te hızlanacak”

2023’te kentsel dönüşümün biraz daha hız kazanacağını ve kat sahiplerinin daha bilinçli hale geleceğini belirten Özelmacıklı, “Kentsel dönüşüm zor bir süreç, hemen yapılabilecek bir süreç değil. İstanbul, kentsel dönüşümün merkezi. Yaklaşık Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan yaklaşık 900 bin bağımsız bölümün 675 bini İstanbul’da yapıldı” dedi.

“Fatih, Zeytinburnu, Bağcılar, Esenler gibi mücavir ilçeler risk altında”

Özelmacıklı, kentsel dönüşümün sadece bakanlığın dönüşümü olmadığını, belediyelerin de desteklemesi gerektiğinin altını çizerek, “Bu kapsamda bazı garantiler verilmeli. İstanbul riskli bölgelerden biri. Ekonominin tüm dinamikleri burada. Fatih başta olmak üzere, Bitişikteki Zeytinburnu, Bağcılar ve Esenler “1999 öncesi dar sokaklı yapı stokları bizim için en riskli alanlardır. İstanbul’un yeni yerleşim yerlerinin kuzey bölgeleri olacağını düşünüyorum. Avrupa Yakası’nda Başakşehir ve Arnavutköy gibi bölgeler ile Anadolu Yakası’nda Çekmeköy, Şile gibi ilçelerin daha fazla talep gördüğünü söyleyebiliriz.” dedi.

“Müteahhitler ile arsa sahipleri arasındaki uyuşmazlıklarda arabulucu kullanılabilir”

Özellikle deprem felaketinden sonra inşaat maliyetlerinin arttığını belirten Özelmacıklı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hem deprem bölgesine yapılacak konutlar hem de dar gelirliler için yapılması planlanan konutlar yapı malzemelerine olan talebi artıracak. Buradaki maliyetler de artacak.Müteahhitler ile arsa sahipleri arasındaki anlaşmazlıklar.Bu konuda muhtemelen bir arabulucu devreye sokulabilir. Bu noktada belediyelere ve emlak şirketlerine de görev düşmelidir. Çünkü dönüşüm bir ihtiyaç, beyin sarsıntısı da ülkemizin bir gerçeği.”

Özelmacıklı, “Kentsel dönüşümde inisiyatifin kat sahiplerine bırakıldığı bir durum var. Kentsel dönüşümde araştırmaların belediyeler tarafından yapılması gerekiyor. Belediyelerin bu süreçte etkin rol oynaması gerekiyor. Bölgelerindeki riskli yapılar, kat sahiplerini binalarını dönüştürmeye ikna ediyor. 3-4 kata kadar çıkabilen örnekler var” dedi.

Kentsel dönüşümü görece azaltan bazı unsurların olduğunu hatırlatan Özelmacıklı, “Özellikle 10 milyona yakın vatandaş imar barışından faydalandı. Söz konusu dönemde bu dönüşümler biraz kesintiye uğradı. Vatandaş artık oturduğu binayı sorguluyor. .” – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu