Haber

Der Spiegel’den ‘Erdoğan’ yorumu: Ekonomik kriz seçim zaferine mal olabilir

Almanya’da Der Spiegel dergisi, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı ve Cumhur İttifakı Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi politikaları ve bu politikaların seçimleri kazanma şansı üzerindeki olası etkilerine ilişkin bir makale yayınladı. ve parlamento seçimleri yaklaştı.

Şebnem Arsu ve Maximillian Popp, Der Spiegel’deki yazılarının başlığına “Ekonomik kriz neden Erdoğan’ın zaferine mal olabilir?” Bu sorunun cevabını aradı. Arsu ve Popp okuyucularına, “Enflasyon, sermaye kaçışı, iş insanlarının üzerindeki baskılar… Türkiye zorlu bir ekonomik krizle karşı karşıya. 14 Mayıs seçimlerinde halk bunun için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı cezalandıracak mı?” sözleriyle tanıttı.

ANKETTE ERDOĞAN KILIÇDAROĞLU’NUN ARKASINDA; NEDEN EKONOMİ’

Yazılarına 5 yıl önce babasının Kayseri’deki marangozhanesini devralan Muhammed Yılmaz’ın sözleriyle başlayan Arsu ve Popp, Yılmaz’ın o dönemde marangozhanesini modernize ederek ürünlerini Avrupa’ya satmayı hedeflediğini ancak şimdi marangozluktaki makineler para biriktirmek zorunda oldukları için çalışmıyor. . Yılmaz, “İşe ne kadar devam edebilirim bilmiyorum” dedi.

Yılmaz’ın durumunun Türkiye’deki birçok kişiyle benzer olduğunu belirten Der Spiegel, Türk lirasının 2021’den bu yana euro karşısında yarı yarıya değer kaybettiğini ve enflasyonun başka hiçbir G20 ülkesinde olmadığı kadar yükseldiğini hatırlattı. Rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasında olmasının öncelikle ekonomik durumdan kaynaklandığını yazdı.

‘HALKIN YÜZDE 56’SINA GÖRE EN ÖNEMLİ SORUN’

Nisan ayında yapılan bir ankette kamuoyunun yüzde 56’sının ekonomiyi Türkiye’nin en değerli sorunu olarak gösterdiğine dikkat çeken Der Spiegel, Erdoğan’ın iktidara gelmesiyle birlikte ekonomide reformlar yaptığını, altyapı ve sağlık sistemlerine yatırım yaptığını, Kayseri bu süreçte ‘Anadolu Kaplanları’ oldu. Bana doğduğu yer olduğunu hatırlattı.

Söz konusu ekonomik gelişme döneminde Kayseri’nin de bundan pay aldığını belirten Der Spiegel, 2016’daki darbe girişiminden bu yana gelişme ve büyümenin durma noktasına geldiğini, akraba olduğu belirtilen on binlerce kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. darbe girişiminin bu süreçte tutuklandığını ve 140’tan fazla ülke ile temas halinde olduklarını söyledi. Kayserili iş adamı ve 12 bin çalışanı olan Hacı Boydak’ın da bu kişilerden biri olduğunu yazdı.

‘SERMAYE FAZLADI, BORÇ ARTTI, ENFLASYON YÜKSELDİ’

Türkiye’den kaçan sermayenin ülkenin büyüme modelini sınırlarına getirdiğine dikkat çeken Der Spiegel, inşaat sektörüne işaret ederek, yurt dışından gelen para durduğunda resesyon riskini beraberinde getirdiğini kaydetti. Erdoğan’ın düşüş eğilimini durdurmak için sürekli yeni borçlar biriktirdiğini belirten dergi, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin enflasyonu artırdığını değerlendirerek, “Yılmaz gibi yurt dışından hammadde alan iş sahipleri için bu bir felaket” yazdı.

‘EKONOMİK POLİTİKA DEĞİŞMELİ, HUKUK DEVLETİ GÜÇLENMELİ’

Der Spiegel, demokrasinin gerilediğine dikkat çekerek, “Erdoğan ile vatandaş arasında ‘sen devlet işlerine karışma, ben seni zengin ederim’ anlaşması işe yarıyor gibiydi. ekonomiyi ve dolayısıyla halkın günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyeceğini belirterek, “Bu hesap değişti” dedi.

Erdoğan’ın seçim öncesi enerji yardımı ve asgari ücret artışı gibi sözlerini hatırlatan dergi, tüm bunların en iyi ihtimalle ülke ekonomisini geçici olarak istikrara kavuşturacağını yazdı. Der Spiegel, “Türkiye’nin asıl ihtiyacı olan, düşük faiz politikasının düzeltilmesi ve yatırımcıları ülkeye geri çekmek için hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesidir.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu