Haber

Diyanet fıtranın fiyatını açıkladı… Öncelikle depremzedelere verilebiliyor

ANKARA (İGFA) –Diyanet İşleri Yüksek Heyeti Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında yaptığı toplantının ardından aldığı kararla 2023 yılı için filtre boyutunun 70 TL olarak belirlendiğini ve vatandaşların filtrelerini 2023 ayına kadar verebileceklerini açıkladı. Beyin sarsıntısı kurbanları için Ramazan.

Kararın ardından Diyanet İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Konuyla ilgili hadis-i şerifler, mevcut sosyo-ekonomik hayat kuralları ve kişinin günlük beslenme ihtiyacı dikkate alınarak ülkemizde 2023 yılı için fitre büyüklüğü 70 TL olarak belirlenmiştir. Bu miktar nakit olarak verilebilecek gıda vb. bire bir de verilebilmektedir.

Belirlenen bu miktar aynı zamanda günlük oruç fidye bedelidir. Her mükellef kendi ekonomik durumu ve günlük gıda harcamaları dikkate alınarak belirlenecek miktarı fıtrat olarak verebilir.”

Ayrıca Diyanet İşleri Yüksek Heyeti vatandaşlarımıza “Ramazan ayından önce fıtır sadakası vermek caiz midir?” diye sordu. (Ramazan ayında fıtır sadakası vermek müstehab ise de, Hanefi mezhebine göre Ramazandan önce vermek de caizdir. Dolayısıyla fıtra vermesi gerekenler de fıtralarını verebilirler) buyurdu. Ramazan ayı öncesi doğal afet gibi durumlarda cevap verdi.

atakum-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu