Teknoloji

Elektrikli Otomobil Satışları 2022’de Tavan Yaptı

Tüm dünyadaki araba dalı, daha evvel birçok defa haberini yaptığımız üzere 2020’li yılların bitimine yanlışsız iklim gayelerini gerçekleştirmek için klâsik içten yanmalı motorlu araçlardan sıyrılıp elektrikli araçlara geçiş yapmak istiyorlar.

Şimdi ortaya çıkan datalar de elektrifikasyonun yavaş yavaş gerçekleşmeye başladığını ve insanların artık elektrikli arabalara yöneldiğini ortaya koyuyor. EV-Volumes tarafından paylaşılan rapor, tedarik zincirindeki problemler, dünyada devam eden sorunlar üzere nedenlerden ötürü düşüş gösteren araba satışlarına karşın bu yıl elektrikli araçların satışlarında büyük artış olduğunu gösteriyor.

Elektrikli araç satışları %62 oranında artış gösterdi

Global çapta 2022 yılının birinci yarısında araba satışları %8 azalma gösterdi. Bunun sebebi ise tekrar daha evvel dediğimiz üzere akaryakıt fiyatlarının tüm dünyada uçuşa geçmesi. Fakat bununla birlikte elektrikli araç satışları, bir evvelki yılın tıpkı dönemine oranla, bu yıl  500.000’den 800.000’e çıkarak %62 oranında artış gösterdi. Verilere tam elektrikli arabalara ek olarak şarj edilebilir hibrit modellerin (PHEV) dahil olduğunu da ekleyelim.

En çok elektrikli araç satışı yapan firma BYD oldu

2021 yılına oranla 2022 yılının birinci yarısındaki satış oranları hesaplandığında dünyada en çok satılan elektrikli araba markası, Shenzhen, Çin Merkezli şirket BYD Auto Co. Ltd. oldu. Hemen akabinde ise ünlü milyarder Elon Musk’ın şirketi Tesla yer aldı. Üçüncü sırada Volkswagen bulunurken dördüncüde GM, beşinci de ise Hyundai karşımıza çıktı. 

En çok satılan modeller ise Tesla’dan

En çok elektrikli araç satışı yapan firma BYD olsa da üreticiinin modelleri en üst sırada yer almıyor. Lakin MESKEN Volumes’un bilgilerine nazaran 2022 yılının birinci yarısında en çok satılan elektrikli araç modelleri Tesla Model Y ve Tesla Model 3 oldu. Üçüncü sırada Wuling HongGuang Küçük BEV, dördüncü sırada BYD Song Pro/Plus PHEV, beşincide ise BYD Qin Plus DM-i PHEV yer aldı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu