Haber

Engelli ebeveynleri için panel ve çalıştay yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2021’de kurulan Ebeveyn Bilgi ve Eğitim Merkezi, engelli ve ailelerinin güçlendirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bugün Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yaklaşık 400 ebeveynin iştirakiyle panel ve çalıştay düzenlendi. Çalıştaydan çıkan rapor yeni engelli siyasetleri oluşturulması için ilgili kuruluşlarla paylaşılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Projeler Dairesi Başkanlığı Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak 2021’de açılan Ebeveyn Bilgi ve Eğitim Merkezi, engelli ailelerinin eğitim, bilgi, hizmet ve savunuculuk alanlarında güçlendirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bugün Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yaklaşık 400 ebeveynin iştirakiyle “Engelli Ebeveynleri için Panel ve Çalıştay” düzenlendi. Çalıştayın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mustafa Özuslu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Manisiz İzmir vizyonumuzla engelli tüm hemşehrilerimizin kentimizde engelsizce yaşayabilmesi için çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz. Engelli çocuğu olan vatandaşlarımızın günlük hayatlarında karşılaştıkları meseleler, engelli haklarının uygul anmasıyla ilgili külfetlerden ve bilinçsizlikten kaynaklanıyor. Engelli siyasetlerinin yetersizliğini görüp açtığımız Ebeveyn Bilgi ve Eğitim Merkezimiz bu bağlamda değerli çalışmalar yürütüyor. İşte bugün meselelerin tespiti ve tahlil tekliflerine odaklanacağımız bu çalıştay umuyorum ki bundan sonraki çalışmalara ışık tutacaktır” dedi.

Rapor hazırlanacak
Engelsizmir Kongresi 4. Devir Lideri Doç. Dr. Levent Köstem ise “Engelsizmir çalışmalarına birinci başladığımızda da bu alanda yer alan herkesi bir ortaya getirerek ortak akılla başlamıştık ve 12 yıldır da bu ortak akıl toplantılarını Engelsizmir olarak yapmaya çalışıyoruz. Her toplantıdan sonra engelli meseleleriyle ilgili siyasetler geliştirmeye çalışıyoruz. Bugün buraya katılımınız bizim için çok değerli. Engelli çocuğu olan ebeveynlerin problemlerini konuşmak çok kıymetli. Buradan alınacak bilgilerle sizlere sunmak üzere bilim heyetimiz tarafından bir rapor hazırlanacaktır” sözlerini kullandı.

Prof. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun moderatörlüğünde düzenlenen panelin konuşmacıları avukat Dr. Jülide Işıl Bağatur ve avukat Cansu Korkmaz oldu. Çalıştayda her iştirakçi kendi yaşadığı tecrübesi, zahmetleri, dayanak gereksinimleri ve tahlil tekliflerini sundu. Bu teklifler rapor haline getirilip, ilgili kuruluşlarla paylaşılarak yeni engelli siyasetlerinin oluşturulması sağlanacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu