Haber

Fahrettin Koca açıkladı! Nadir hastalıkların tedavisi için İstanbul’da yeni bir hastane kuruluyor

Türkiye’nin 28 Mayıs’ta tarihi seçimini gerçekleştirmesinin ardından kısa sürede kabine atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanlığı görevine Fahrettin Koca’nın atandığını açıkladı.

Sağlık sisteminde adından söz ettirmeye devam eden Türkiye’de çalışmalar hız kesmeden devam ederken, Koca, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin ilk toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, nadir hastalıkların tedavisi için İstanbul’da hücre ve gen tedavilerinin uygulanması için özel bir hastane kurulacağını, hücre ve gen tedavisinde kullanılan ilaçların da aynı yerleşkede üretileceğini bildirdi.

SMA hastalığı konusunda son derece hassas olduklarını söyleyen Koca, şunları kaydetti: “Bu hastalığın bir suiistimal aracı olarak kullanılmasına müsamaha göstermiyoruz. SMA Bilim Kurulu’muz var. Faydası kanıtlanmış ilaçlar veriliyor.”ifadeleri kullandı.

“İstanbul’a yeni bir hastane kuruyoruz”

Gen tedavisinin kimlere uygulanabileceğini, hangi hasta kümesinde kullanılabileceğini SMA Bilim Kurulu’nun belirlediğini anlatan Koca, şöyle devam etti:

Etkili olduğu bir hasta grubu vardır. Planımızı hayata geçirmek için yaptık. Yakında hayata geçirilecektir. Ayrıca bu konuda değerli bir gelişme daha var. Nadir hastalıkların tedavisi için İstanbul’da yeni bir hastane kuruyoruz.

Bu hastane, hücre ve gen terapilerinin uygulanmasına tahsis edilecektir. Hastane ile aynı yerleşkede ayrıca hücre ve gen tedavisinde kullanılan ilaçların üretilebileceği bir tesis de bulunacak. Böylece ilacı kendimiz üretip tedaviyi kendimiz uygulayacağız.

Sağlıklı Yaşam Merkezleri

Bakan Koca, 80 yaş ve üstü başta olmak üzere Sağlıklı Yaşam Merkezlerinin kurulmasına ilişkin yönetmelik yayınlandığını kaydetti.

Herhangi bir sağlık sorunu, reçete veya rapor zorunluluğu olması durumunda uzaktan sağlık hizmeti verilmesi ile birlikte yaşlılarımızın bu merkezlerden hizmet almasını sağlayacağız.

Gerektiğinde bu hastalar için hastane randevuları dahil tüm süreçler takip edilecek.

Kişinin bir sağlık sorunu olduğunda o birimi arayacak. Bu birim gerektiğinde hastayı evinde ziyaret edecek ve gerektiğinde hastanede hastaya refakat edebilecektir. Bu uygulama yeni başlıyor.

“10 bin kişiye bir aile diş hekimi pilot uygulaması”

Sağlık Bakanı, üç ilde pilot uygulama ile yürütülen Aile Diş Hekimliği Uygulamasının Türkiye genelinde uygulanacağını hatırlattı.

Koca, “Yaklaşık 10 bin kişiye bir aile diş hekimi olmasını planladık. Bu projede yaklaşık 8 ila 10 bin aile diş hekimi yer alacak.

Halihazırda bu alanda çalışan diş hekimlerimize ilave olarak yeni alımlar yaparak bu sayıyı tamamlamayı hedefliyoruz.”söz konusu.

kavak-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu