Haber

Hatay’ın Defne ilçesindeki sahra hastanesine “yetkili gelmediği” iddiası

Sağlık Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış Bağlantılar Genel Müdürlüğü, Hatay’ın Defne ilçesinde İtalyanlar tarafından kurulan sahra hastanesinin yer tespitinden kuruluşuna kadar olan tüm süreçlerin bizzat genel müdürlük yetkilileri tarafından takip edildiğini bildirdi. , günlük telefon görüşmelerine ek olarak iki günde bir hastane ziyaret edildi.

Genel Müdürlükten CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır’ın sosyal medya hesabından, “İtalyanların Defne’de kurduğu sahra hastanesine Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel’den başka yetkilinin gelmediği” iddiası üzerine açıklama geldi.

Açıklamada, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından birçok ülkeden arama-kurtarma ve tıbbi yardım taleplerinin geldiği ve bunların Bakanlık tarafından Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte değerlendirildiği belirtildi.

“Bu kapsamda İtalya’nın kuracağı sahra hastanesi için Hatay’ın Defne ilçesinde bulunan Atatürk Stadı’nın uygun olabileceği öğrenilmiş olup, İçişleri Bakanlığı Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından bölgeye ziyaret gerçekleştirilmiştir. Bakanlığımızın AB ve Yurtdışı İlgi Alanları Ziyarette Hatay Defne Belediye Başkanı İbrahim Hoş ile yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiş olup, gezici hastane amacımız paylaşılmıştır.

Hatay’da ayakta kalan tek stadın burası olduğunu ve hastanenin futbol müsabakalarının yapılmasına engel olacağını belirten Belediye Başkanı, profesyonel ve amatör düzeyde birçok müsabakanın devam ettiğini söyledi. Futbol maçlarının ileri bir tarihe ertelendiği ve mevcut şartlardan dolayı hastanenin futbol maçlarına göre daha önemli olduğu Bakanlığımız yetkililerince vurgulanmıştır. Konu Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat aracılığıyla Hatay Valiliğine havale edilmiş ve Defne Atatürk Stadı’nda İtalyan sahra hastanesinin kurulması için valilikten gerekli onay alınmıştır.

Bunun üzerine İtalyan ekiple birlikte statta gerekli değerlendirmelerin yapıldığı ve İskenderun Limanı’nda bekleyen sahra hastanesi malzemelerinin süratle Defne Atatürk Stadı’na nakledildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Üç günlük kurulum sürecinin ardından söz konusu hastane 18 Şubat’ta sağlık hizmeti vermeye başladı. Bu süreçte Bakanlığımız Avrupa Birliği ve Dışişleri Genel Müdürlüğü yetkilileri ve Defne İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile rutin ziyaretler yapıldı. Müdür Dr. Deniz Güzelyurt ile görüşülmüş ve gerekli destek sağlanmıştır.

Sağlık hizmeti veren hastane ile birlikte hem İtalyan sağlık çalışanının uyumu hem de vatandaşlarımızın alışkanlıklarının Türk sağlık çalışanlarıyla devam etmesi amacıyla 3 Türk sağlık çalışanı, 1 doktor ve 2 sağlık görevlisi de hastaneye atandı. hastanelerde. Ayrıca 112 grup tarafından hastaneye iki ambulans tahsis edildi. Tüm bu süreçlerde İtalya tarafından irtibat noktası olarak belirlenen Guiseppe Lepri ve hastanenin medikal yöneticisi Mario Raviolo ile gün aşırı günlük telefon görüşmeleri ve rutin fiziki hastane ziyaretleri yapılmaktadır. Hastane en son 20 Şubat günü saat 16:00’da ziyaret edilmiştir.

haber-muratli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu