Ekonomi

Japon bankaları Nippon Steel’e 16 milyar dolarlık krediyle destek verdi

Çelik sektöründe önemli bir adım olarak Japonya’nın en büyük üç bankası, Nippon Steel’in US Steel’i satın almasını kolaylaştırmak için önemli bir kredi sağlamaya hazırlanıyor. Sumitomo Mitsui Financial Group, Mitsubishi UFJ Financial Group ve Mizuho Financial Group, işlemi desteklemek için 16 milyar dolarlık kredi taahhüt etti.

Bu mali destek, dünyanın dördüncü büyük çelik üreticisi Nippon Steel’in Amerikalı mevkidaşını satın almak için 14,9 milyar dolarlık bir anlaşma yapmasının ardından geldi. Konuyla ilgili bilgi sahibi kaynakların edindiği bilgiye göre, kredilere ilişkin taahhüt mektubu Nippon Steel’e verildi.

Bu satın alma dikkatlerden kaçmadı ve çeşitli çevrelerin dikkatini çekti. Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi partilerden milletvekilleri ve etkili Birleşik Çelik İşçileri sendikası anlaşmayla ilgili endişelerini dile getirdi. Beyaz Saray ayrıca ABD’nin çelik üretiminin ulusal güvenlik açısından önemine vurgu yaparak, bu işlemin “ciddi incelemeye” tabi tutulacağını belirtti.

Kredi anlaşmasının ayrıntıları, Sumitomo Mitsui’nin Nippon Steel’e 6,5 milyar $, Mitsubishi UFJ’nin 5,5 milyar $ ve Mizuho’nun 4 milyar $ kredi vereceğini ortaya koyuyor. Bu kredilerin bir yıl içinde geri ödenmesi bekleniyor. Satın alma sürecinin ardından Nippon Steel, ek fon sağlama stratejisinin bir modülü olarak tahvil ve yeni hisse ihraç etmeyi planlıyor.

Üç bankanın temsilcileri, görüş almak için kendilerine başvurduklarında kişisel anlaşmalar hakkında yorum yapmama politikasını sürdürdü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu