Ekonomi

Japon firmaları değeri artırmak için yeniden yapılanmayı düşünüyor

TOKYO – Japonya’daki şirketlerin yaklaşık yarısı, kurumsal değeri artırma çabalarının bir parçası olarak birleşme ve satın almalar (M&A) dahil olmak üzere iş incelemelerini ve yeniden yapılandırma stratejilerini değerlendiriyor.

Reuters tarafından yakın zamanda yapılan bir anketin sonuçları, dünyanın üçüncü büyük ekonomisindeki şirketlerin operasyonlarını yenilemek ve kurumsal tazminatları artırmak için somut adımlar attığını gösteriyor. Ankete katılan 104 şirketin yaklaşık üçte biri, ana faaliyet alanlarını birleşme ve satın alma yoluyla diğer kuruluşlarla birleştirmeye ilgi duyduğunu ifade etti. Şirketlerin yaklaşık dörtte biri ana faaliyet alanı dışındaki faaliyetlerini elden çıkarmayı düşünüyor.

Toptan satış segmentindeki bir şirket, yeniden yapılanmayı kolaylaştırmak için alt sektördeki oyuncularla birleşmeyi araştırırken, bir diğeri “proaktif birleşmeler ve satın almalar yoluyla kurumsal ölçeği genişletmenin” yollarını arıyor.

Nikkei Research tarafından 22 Aralık 2022 ile 12 Ocak 2023 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilen anket, şirketlerin anonim olarak yanıt vererek daha samimi tartışmalara olanak sağlamasına olanak tanıdı.

Tokyo piyasası, firmaların çapraz holdinglerin çözülmesi, hisse geri alımları ve diğer stratejiler gibi çeşitli önlemler yoluyla hissedar getirilerini artıracağına dair beklentilerle 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Jefferies’e göre Japonya dönüştürücü bir on yılın eşiğinde. Jefferies, yeni hükümet yetkilerinin ve TSE odaklı yapısal değişikliklerin sermaye tahsisinin optimize edilmesine yol açacağını ve potansiyel olarak Japonya için bir “altın çağ”ın habercisi olacağını öne sürüyor.

Tokyo Menkul Kıymetler Borsası (TSE), şirketlere sermaye kullanımlarını yeniden değerlendirmeleri konusunda baskı yapıyor. Pazartesi günü TSE, geride kalanları harekete geçmeye teşvik etmeyi planlayan firmaların bir listesini yayınladı. TSE, eylem planı hazırlayan veya hazırlamayı düşünen şirketler hakkında bilgi verirken, aynı zamanda alınması düşünülen spesifik önlemlere de ışık tutuyor.

Anket ayrıca geçen yıl ankete katılan şirketlerin listelemeyle ilgili yüklerde bir artış hissettiğini ortaya çıkardı. Bu durum, şirketlerin hissedar baskısını hafifletmeye çalışması nedeniyle yönetimin satın almalarında artışa yol açtı.

Hane halkının yatırımlardan elde ettiği geliri artırmak amacıyla Japonya, Ocak ayından itibaren Nippon Bireysel Tasarruf Hesabı (NISA) programı aracılığıyla vergiden muaf yatırımlar için ödeneği genişletti. Bu değişikliği yansıtacak şekilde ankete katılan şirketlerin %15’i temettülerini artırmayı düşündüklerini veya artırdıklarını söyledi. Daha az şirket geri alım veya hisse bölünmesi araştırdıklarını söyledi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu