Haber

Mahmud Abbas: Gazze’nin kontrolünü ele geçirmeye hazırım!

Batı Şeria’daki Filistin Özerk Yönetim Konseyi Başkanı Mahmud Abbas’tan dikkat çeken bir açıklama geldi.

Abbas, savaşın bitiminden sonra Gazze’de yeniden iktidarı ele almayı arzuladığını söyledi.

DW Türkçe’nin Filistin haber ajansı Wafa’dan aktardığı habere göre, Abbas iki devletli çözüme değindi. “Kapsamlı bir siyasi çözümün parçası olarak tüm sorumluluğu üstleniyoruz.” söz konusu. Abbas, iki devletli çözüme ulaşılması halinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin parçası olarak Gazze’yi devralabileceğini kaydetti.

Abbas liderliğindeki El Fetih hareketi ile Hamas arasındaki siyasi rekabet zaman zaman çatışmalara dönüşmüş, Hamas 2007’de Gazze Şeridi’nde seçimleri kazanarak bu bölgede iktidarı ele geçirmişti. Ancak Abbas’a verilen destek ne Batı Şeria’da ne de Ortadoğu’da güçlü değil. Gazze Şeridi.

Pek çok Filistinli, Abbas’ın Batı’yla ılımlı ilişkilerinin Filistin davasına hiçbir faydası olmadığını düşünüyor ve 88 yaşındaki politikacının istifasını istiyor. Abbas, 2005 yılında yapılan seçimlerde Filistin Özerk Yönetimi’nin dört yıllığına Başkanı seçildi ancak sonrasında seçim yapılmadı.

İsrail-Hamas savaşının ardından Gazze Şeridi’nde yönetimi kimin devralacağı konusunda son günlerde yoğun temaslar ve tartışmalar yaşanıyor. ABD, Gazze Şeridi’nin geleceğine ilişkin istişarelere Filistin yönetiminin de dahil edilmesini istiyor. Ancak Filistinlilerin çoğunluğu Abbas’ın İsrail’in yardımıyla Gazze Şeridi’nde iktidarı ele geçirmesini onaylamıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu