Yaşam

Malatya’da arama kurtarma çalışmalarına katılan AFAD personeli yaşadıklarını anlattı

Kahramanmaraş’ta 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki deprem, ‘yüzyılın felaketi’gibi tanımlanır.

11 ili etkileyen iki deprem büyük hasara ve can kaybına neden oldu.

18 günde 143 kişiyi kurtardılar

Depremden en çok etkilenen Malatya ve Hatay’da arama kurtarma çalışmaları yürüten Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, 234 enkazda çalışma yaptı.

18 gün boyunca umutla çalışan AFAD ekipleri, toplam 143 kişiyi sağ kurtardı.

“Bu zor göreve vicdanımız rahat çıktık”

Demir, Malatya’da depremin ilk gününde ulaştıkları enkazın çok farklı olduğunu belirtti. “Binalar katlanarak büküldü ve çöktü. Bu nedenle çok zor şartlar altında çalıştık. Sütunların patladığı enkazın ortasından yol açarak canlı ve cansız bedenlere ulaştık. Bizim için çok büyük bir görev ve deneyimdi. Bu zor göreve vicdanımız rahat bir şekilde çıktık.”söz konusu.

“Burada bir arkeolog gibi 6 saat çalıştık”

Emin olmak için baktık ve ilk ölen vatandaş zannettik. Ama yaklaştıkça ses geldi. Burada bir arkeolog nasıl çalışırsa 6 saat çalıştık. Mehmet ile konuştuğumuzda annesinin de ayak bölgesinde olduğunu söyledi. Teyzemin de hayatta olduğunu öğrendik. Çalışmayı yaptığımızda teyzenin de kapı eşiğinde mahsur kaldığını ve sıkıntı içinde olduğunu gördük. 6 saat sonra çok şükür Mehmet ve annesi sağ olarak çıkarıldı. Daha sonra sağlıklı olduklarını öğrendik.

“Tarif edilemez bir duygu”

Hamit Yıldız, AFAD Arama Kurtarma Teknisyenidir. “Bu deprem büyük bir felaketti. Malatya’ya ilk geldiğimizde çalıştığımız Hayat Sitesi’nin ilk etabında bir kişiyi canlı kurtardık. O enkazdan bir insanı canlı olarak kurtarmak tarif edilemez bir duygu.”şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu