Haber

MHP Milletvekili: Deprem Bölgesinde Konut Projeleri Geliştirilmeli

MHP Sarsıntı Bölgesi İnceleme Komisyonu Üyesi Lütfi Kaşıkçı, Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, deprem bölgesinde kendi evini yapanlara kredi ve hibe verilmesi projesinin daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Kaşıkçı, MHP Deprem Bölgesi İnceleme Komisyonu üyeleriyle Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatıyla oluşturulan heyetteki milletvekilleri olarak 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen illerde incelemelerde bulunduklarını anlatan Kaşıkçı, hazırladıkları raporu Bahçeli’ye sunduklarını kaydetti.

Lütfi Kaşıkçı, illerdeki depremzedelerle görüşerek ve yöneticilerden bilgi alarak çalışmaları ve eksiklikleri belirlediklerini belirterek, devletin bölgedeki faaliyetlerini çok önemli bir şekilde sürdürdüğünü belirtti.

Bölgede ağır hasarlı binaların yıkımı ve enkaz taşıma işlemlerinin devam ettiğini kaydeden Kaşıkçı, “Son 20 yılda TOKİ tarafından 1 milyon konutun yapıldığı düşünüldüğünde, bölgede neredeyse bir o kadar da hasar gören evin çok kısa sürede yenilenmesi gerekiyor.” dedi.

Kaşıkçı, birçok ilde çadır kentlerin yerini konteyner kentlere bıraktığına işaret ederek, “Konteyner kentler kesinlikle ev konforu vermiyor ama devletimiz vatandaşlarımızı bu yaşam alanlarında rahat ettirmek için en ince detayı düşündü. Tanıştığımız vatandaşlar devletimize dua ediyor.” söz konusu.

Deprem bölgesinde kendi evini yapanlara yardımcı olacak projeyi hatırlatan Kaşıkçı, “Kendi evini yapma yöntemi daha da geliştirilmeli. Kendi evini yapacak depremzedelere verilecek 500 bin lira hibe ve 500 bin lira kredi miktarının artırılması, Sayın Bakanımızın açıkladığı gibi vatandaşlarımıza kendi evlerini yapma imkanı sağlayacak.” değerlendirmesini yaptı.

Bir basın mensubunun hazırladıkları raporun AK Parti ile paylaşılıp paylaşılmayacağını sorması üzerine Kaşıkçı, bunun MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin takdirinde olduğunu söyledi.

Kaşıkçı, başka bir soruya da, “Depremden etkilenen kiracılara konteyner ev verilmesini tavsiye ediyoruz.” cevabı verdi.

MHP Elazığ Milletvekili Semih Işıkver, depremden etkilenen illerde inşaat çalışmalarının çok hızlı ilerlediğini vurgulayarak, konutların önümüzdeki yıl Şubat ayına kadar depremzedelere teslim edilmesini beklediklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu