Haber

Neova Katılım Sigorta deprem sonrası DASK ve konut sigortasının önemine dikkat çekti.

Sigorta sektörünün deprem nedeniyle toplam 2,5 milyar Euro hasar ödemesi yapması beklenirken, bölgede DASK sigorta oranı yüzde 50, konut sigortası oranı ise yüzde 20 civarında seyrediyor. Edinilen bilgiye göre zorunlu beyin sarsıntısı sigortasına (DASK) ek olarak konut sigortası yaptırmanın değeri bir kez daha ortaya çıkıyor.

Sigorta sektörünün lider şirketlerinden biri Neova İştirak Sigortası afet bölgesindeki sigortalılar ve depremzedeler için sorumluluklarını yerine getirmeye devam etmektedir. Şirket, deprem bölgesine sağladığı birebir ve nakdi yardımın yanı sıra bölgeden yaklaşık 100 milyon Euro tazminat beklediğini, bunun en hızlı şekilde karşılanacağını ve ödemelerin hızla devam ettiğini açıkladı. .

“Hasar ödemelerini hızlandırarak sigortalılarımızın bölgede yaşadığı mağduriyetleri azaltmak için çalışıyoruz”

Neova Katılım Sigortası Genel Müdürü Neslihan NeciboğluKonuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

“13,5 milyon vatandaşımızı etkileyen depremden büyük zarar gördük. Depremin olduğu ilk günden itibaren AFAD ile koordineli çalışarak aynı ve nakdi yardımları bölgeye ulaştırdık ve ulaştırmaya da devam ediyoruz. Şube olarak yaklaşık 2,5 milyar Euro tazminat bekliyoruz. Afet nedeniyle şirketimizin yaklaşık 100 milyon Euro tazminat ödemesi yapacağını tahmin ediyoruz. Şube olarak hasar ödemelerinin hızlı bir şekilde yapılması için gerekli çabayı gösteriyoruz.”

“Bu felakette konut sigortasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük”

Neciboğlu, depremle birlikte konut sigortasının değerine de değinerek, “Konut sigortası DASK’ın devamı olarak aslında bir başka kritik savunma sağlıyor. Bilindiği gibi 2000 yılından itibaren ilgili kanunlar ile ev sahiplerinin DASK (zorunlu deprem sigortası) yaptırması zorunlu hale getirilmiştir. DASK sadece bina hasarlarını belli bir tutara kadar ödemektedir. Konut sigortası ise hem kalan bina teminatını DASK üzerinden öder hem de poliçede yer alması halinde eşyalara verilen zararları karşılar. Yaşadığımız afette sadece binalar değil, eşyalar da zarar gördü. Bu açıdan DASK ile birlikte konut sigortasının ne kadar değerli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Ayrıca bir diğer önemli konu da sigortalıların DASK ve konut sigortasında yanlış m2 beyanından mağdur olmalarıdır. Bu vesileyle mevcut sigortalılarımıza ve yeni konut sigortası yaptıracak herkese konutların gerçek m2 bilgilerini beyan etmelerini hatırlatırız. Son olarak bu depremde gördük ki kasko sadece trafik kazaları için değil sarsıntılar için de çok değerli. Poliçesinde deprem teminatı olan kasko sahipleri, bu teminat sayesinde depremde hasar gören araçlarının ödemesini alabiliyor.” söz konusu.

“Deprem bölgesinde mobil ofislerimizle acentelerimizin yanındayız”

Depremin ardından bölgedeki acentelerine ulaşmaya çalıştıklarını belirten Neciboğlu, “Depremden etkilenen acentelerimize mağduriyetlerini azaltmak için avans ödemesi yaptık. Depremden bir hafta sonra acentelerimizi ve iş ortaklarımızı takviye etmek için bölgeye 3 adet portatif servis aracı gönderdik. 17 Mart prestijiyle bunlara taşınabilir ofislerimiz de eklendi. Malatya, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da bulunan portatif ofislerimiz, acentelerimiz ve tüm iş ortaklarımızın ofisi olarak kullanılmak üzere hizmete açılmıştır. Bu amaçla taşınabilir ofislere bilgisayar, yazıcı gibi ekipmanları ekleyerek internet erişimi sağladık.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

habersilifke.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu