Ekonomi

New York Borsası ABD Enflasyon Verileri Nedeniyle Yükselişle Kapandı

YENİ New York borsası, ABD’de enflasyonun yavaşladığına işaret eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin ardından günü yükselişle tamamladı.

Dow Jones endeksi 500’e yakın puan kazanarak yüzde 1,43 artışla 34.827,70 puana ulaştı.

S&P 500 endeksi yüzde 1,91 artışla 4.495,70 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 2,37 artışla 14.094,38 puana yükseldi.

ABD’de tüketici enflasyonu ekim ayında beklentilerin altında seyrederken, borsalarda olumlu bir seyir gözlendi.

Ülkenin TÜFE’si Ekim ayında aylık bazda değişiklik göstermezken yıllık bazda yüzde 3,2 arttı. Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE de Ekim ayında aylık yüzde 0,2 arttı. Bu dönemde yıllık yüzde 4 seviyesinde gerçekleşen çekirdek enflasyon son 2 yılın en düşük seviyesini kaydetti.

Verilerin ardından ABD 10 yıllık hazine bonosu faizi yüzde 4,43’e geriledi.

Analistler, enflasyondaki yavaşlama işaretlerinin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışlarında sona yaklaşmış olabileceği beklentilerini desteklediğini, önümüzdeki dönemde faiz artırımı olasılığının ise neredeyse ortadan kalktığını belirtti. Para piyasalarında fiyatlama.

ABD Başkanı Joe Biden, ekim ayı TÜFE bilgilerine ilişkin değerlendirmesinde, istihdam piyasası gücünü korurken enflasyonun düşürülmesinde daha fazla ilerleme gördüklerini belirterek, yüzde 3,2’ye düşen yıllık enflasyonun geçen yılın zirvesinden yüzde 65 daha düşük olduğunu vurguladı. .

Fed yetkililerinin para politikasına ilişkin açıklamaları da takip edilirken Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, enflasyonun yüzde 2’ye doğru düzgün bir seyir izleyeceğinden emin olmadığını, talebin kısılması için daha fazla adım atılması gerekeceğinden korktuğunu söyledi. şişirme.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee de enflasyondaki ilerlemenin sürdüğünü, ekonomik büyümenin güçlü olduğunu ve işgücü piyasalarının canlı olduğunu, Fed’in yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için hâlâ kat etmesi gereken bir yol olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu