Haber

Perseid Meteor Yağmuru İzmir’de Görüldü

13 Ağustos gecesi İzmir’in Seferihisar ilçesindeki Perseid Meteor Yağmuru’nu izleyen ve 4 saat boyunca kaydeden astrofotoğrafçı Süleyman Akgüneş, aralarında ateş toplarının da bulunduğu 40’a yakın göktaşı fotoğrafladı.

Halk arasında ‘kayan yıldız’ olarak tanımlanan ve yılda 8 kez gerçekleşen en görkemli meteor yağmuru olan Perseid Meteor Yağmuru, 14 Temmuz’da başlayıp 1 Eylül’e kadar sürdü. 10-14 Ağustos Türkiye’nin birçok bölgesinde, özellikle 12-13 Ağustos gecesi ışık kirliliğinin az olduğu yerlerde gözlem faaliyetleri düzenlendi. Hem profesyonel hem de amatör gözlemcilerin katıldığı etkinliklerde saatte 60-100 orta ışık izi gözlemlenebildi.

’40’A YAKIN METEOR BİRLİĞİ’

Astrofotoğrafçılığa 6 yıl önce hobi olarak başlayıp profesyonel olarak devam eden Süleyman Akgüneş, 13 Ağustos gecesi İzmir’in Seferihisar ilçesinde bir meteor gözlemledi. Daha sonra çeşitli kamplara katılan Akgüneş, gözleminin fotoğraf çekimlerini 6 yıl önce düzenledi. 13 Ağustos, bunları görsellere dönüştürüp sosyal medya hesaplarında paylaştı. Perseid meteor yağmurunu Seferihisar açıklarından toplam 4 saat görüntü olarak kaydettiğini belirten Süleyman Akgüneş, “860 karelik seri çekimde 40’a yakın meteor çarptı. Son saniyedeki ateş topu şimdiye kadarkilerin en büyüğü olabilir” Gözlem sürecinde ay ışığının olmaması bu yılki gözlemlerin en büyüğünü yaptı.” “Bu, onu uygun kılan ayrıntılardan biriydi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu