Haber

Rusya’dan Polonya’ya nota

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Polonya’nın Moskova Maslahatgüzarı Jacek Szczlyadowski’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağırılarak nota verildiğini açıkladı.

Polonya’nın Ukrayna sonuna 6 kilometre uzaklıkta bulunan Przewodowo köyüne düşen füzelerin akabinde başlayan tansiyon sürüyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Polonya’nın Moskova Maslahatgüzarı Jacek Szczlyadowski’nin mevzuya ait Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldığını açıkladı. Szczlyadowski’ye yaşanan kriz nedeniyle nota verildiğini belirten Zaharova, “15 Kasım 2022’de Polonya’nın Przewoduwe köyüne insanların vefatıyla sonuçlanan 2 füzenin düşmesiyle ilgili olarak Polonya, Rusya aykırısı histeriyi körükledi. Gece olmasına ve o sırada olanlarla ilgili rastgele bir emniyetli bilgi olmamasına karşın Varşova, Rusya Büyükelçisini Polonya Dışişleri Bakanlığı’na çağırmayı ve bundan siyasi bir şov yapmayı gerekli gördü. Szczlyadowski’ye, Rus tarafının bu olayla ilgili olarak Varşova’dan, Rusya karşıtı her türlü spekülasyona son vermesini beklediği iletildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın ilgili evrakı Szczlyadowski’ye iletildi. Varşova, Kiev rejiminin düzenlediği kirli provokasyonlara alet olmamaya ve kendi provokasyonlarını başlatmamaya çağırıldı” ifadelerini kullandı.

Polonya nota vermişti

Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, düşen füzelere ilişkin açıklama yapması talebiyle Rusya’nın Varşova Büyükelçisi Siergiej Andriejew’i acilen Dışişleri Bakanlığı’na çağırmıştı. Polonya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lukasz Jasina gazetecilere yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanı Rau’nun Rus Büyükelçi ile görüşmesinin “sorunsuz, sessiz ve el sıkışmadan” gerçekleştiğini bildirmişti. Görüşmenin 4 dakika sürdüğünü, Bakan Rau’nun Rus Büyükelçi Siergiej Andriejew’e tüm yaşananlara ve Polonya’nın olaya bakışını içeren diplomatik nota verdiğini aktaran Lukasz Jasina, Rus Büyükelçinin görüşme esnasında tek söz konuşmadığını, yalnızca Rau’yu dinlemekle yetindiğini belirtmişti. – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu