Haber

Şile Sofular Köyü’nde Denizde Top Mermileri Bulundu

Şile Sofular Köyü’nde sahilde denizde gülle bulundu.

Jandarma ekipleri önlem olarak sahili vatandaşların girişine kapattı. İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “SAS ekipleri tarafından bölgede tarama çalışmalarının devam ettiği ve tespit edilen mühimmatın, bölgede gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından 2 Ağustos’ta imha edileceği belirtildi. 1200 metre yarıçapındaki yerleşim yerleri ve plajlar.”

Olay, geçtiğimiz Cuma günü Şile Sofular Köyü’ndeki Sofular Halk Plajı’na denize girmek için gelen bir vatandaşın denizde çok sayıda patlamamış top mermisi olduğunu görmesi üzerine meydana geldi. Haber verilmesi üzerine olay yerine jandarma ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Jandarma ekipleri tarafından Sualtı Savunma Grup Komutanlığı’na (SAS) bilgi verildi. Sahil boşaltılırken, sahile girişler kapatıldı.

İstanbul Valiliği’nden olayla ilgili yapılan açıklamada, “28 Temmuz 2023 günü saat 09:00 sıralarında Şile İlçesi Sofular Mahallesi sahilinde denizde patlamamış mühimmat bulunduğu bilgisinin verilmesinin ardından bölge emniyete götürüldü. çember, ancak hava şartlarından dolayı dalış yapılamadı.29 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleştirilen dalış faaliyeti sırasında kıyıdan 10 metre açıkta 1-1,5 metre derinlikte 9 adet şüpheli cisim tespit edildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Sas Küme Komutanlığı tarafından yapılan görüntü incelemelerinde şüpheli cisimlerin gülle olduğu belirlendi.30 Temmuz günü saat 10.00 sıralarında SAS timi dalış yaptı ve en az 28 adet mühimmat tespit edildi. tespit edilen ve karaya çıkmayı başaran 8 adet mühimmat, Şile Nöbetçi Savcısının onayı ile tespit ve imha edilmek üzere SAS Küme Komutanlığına sevk edilmiş, nakledilmek üzere karaya çıkarılmıştır. SAS ekipleri tarafından bölgeye sevk edilecek ve tespit edilen mühimmatın imha işlemi, 1200 metre yarıçapındaki yerleşim yerlerinde ve sahillerde gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından 2 Ağustos’ta gerçekleştirilecek.

habersorgun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu