Ekonomi

Taban fiyatta kritik bir eşik belirlendi

Milyonlarca çalışanın beklediği taban fiyatta orta seviyeli zam dün başladı. 7 milyon çalışanı doğrudan, dolaylı olarak da tüm toplumu ilgilendiren asgari fiyat üzerinden yapılacak orta artış için; İşçi, patron ve hükümet temsilcilerinden oluşan Taban Fiyat Tespit Kurulu dün ilk toplantısını yaptı. Görüşmede taraflar güncel ekonomik verileri ele aldı. Masada sayı olmadığı için yönetim kurulu tekrar toplanacak.

TATİL ÖNCESİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya işçileri temsilen Türk-İş, işverenleri temsilen TİSK heyeti katıldı. Görüşmenin ardından açıklama yapan Türk-İş Heyeti Başkanı Veli Solak, “Bayramdan önce bitmesini istiyoruz. Rakamlar konuşulmadı” dedi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın Makine ve Kimya Sanayii’ne bağlı Roket ve Patlayıcı Maddeler Fabrikası’nda meydana gelen patlamada şehit olan işçilerin cenaze törenine katıldığını belirten Solak, “Günün koşullarına göre asgari ücret, Ekonomik krize göre, kiraya, geçim maliyetine göre güncellenmesini istiyoruz.”

%25’İN ÜZERİNDE OLABİLİR Mİ?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun brüt 10 bin 8 lira ve net 8 bin 506 lira olarak uygulanan cari rakama yapılacak zammı ikinci toplantısında netleştirmesi bekleniyor. Yüzde 25’in üzerinde zam bekleniyor. Hükümetin asgari ücret önerisi henüz netlik kazanmadı. Sabah’ın haberine göre en düşük fiyatın yüzde 30-35 aralığında artışla 11 bin – 12 bin TL aralığında olabileceği belirtiliyor. Yüzde 20 zam için net taban fiyat 10 bin 208 TL, brüt taban fiyat 12 bin 10 TL, patron maliyeti 14 bin 111 TL olacak. Yüzde 30 artış ihtimali ile net asgari fiyat 11 bin 58 TL, brüt 13 bin 10 TL olacak.

ÜÇLÜ ANLAŞMAYLA ÇÖZÜLECEK

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz önceki gün yaptığı açıklamada, “Çalışanları enflasyona düşürmemek temel ilkemizdir. Biz her zaman bu politikayı izledik, aynı doğrultuda devam edeceğiz.” Patron tarafını temsil eden TİSK Genel Başkanı Özgür Burak Akkol, “Görüşümüz, üçlü bir anlaşma ile bu süreci hızlı bir şekilde tamamlamak. Benim şahsi arzum bayramdan önce sürecin tamamlanmasıdır” dedi.

NASIL BELİRLENİR?

Personel, patron ve hükümetten beş temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Fiyat Tespit Kurulu, asgari fiyatı çoğunluk kararı ile belirler. Şu anda taban fiyat brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari fiyatın patrona maliyeti 11 bin 759 lira 40 kuruş. Geçen yıl taban fiyattaki artış iki toplantı sürecinde kararlaştırıldı. Bu yıl orta seviye artışın hızlı bir süreçle netleşmesi bekleniyor.

SON İKİ YILDA ASGARİ FİYAT NE OLDU?

2021 Ocak’ta 3 bin 577 lira net 2 bin 825 lira olan asgari ücret, 2022 Ocak’ta 5 bin 4 lira net 4 bin 253 lira oldu. Brüt ücretteki artış yüzde 39,9 olurken, net ücretteki artış yüzde 39,9 oldu. yüzde 50,51 oldu. 2022 Temmuz’da asgari ücret yüzde 29,31 artarak brüt 6 bin 471, net 5 bin 50 lira oldu. 2022 Ocak ayında temmuz ayına göre yüzde 54,66 artışla brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira oldu.

KAYNAK: SABAH

golovahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu