Haber

TBMM Genel Kurulu’nda gazetecilere gözaltı

DEM Partisi Kars Milletvekili Gülistan Koçyiğit, İzmir’de sabah saatlerinde 6 gazetecinin evlerine baskın yapılarak gözaltına alınmasını ve dosyaya gizlilik kararı verilmesini TBMM gündemine taşıdı.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan ve tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması çağrısında bulunan Koçyiğit’in açıklaması özetle şöyle:

“Sayın Cumhurbaşkanım, değerli milletvekilleri; İzmir’de bu sabah yine özgür basın çalışanlarına yönelik operasyon düzenlendi. Mezopotamya Ajansı muhabirleri Semra Turan, Delal Akyüz, Tolga Güney, Jin Haber muhabiri Melike Aydın, Gazete Duvar muhabiri Cihan Başakçıoğlu ve DEM PARTİ basını işçi Fatma Funda Akbulut arkadaşımız arkadaşımızın evleri basılarak gözaltına alınarak Çankaya TEM Şubesi’ne götürüldü.Bu ülkede basının uzun süredir taassubun altında olduğunu, özellikle basın özgürlüğünün yok edildiğini biliyoruz. ama artık ne toplumun ne de basın emekçilerinin bunlara toleransı kalmadığını ifade etmek istiyoruz.

’24 SAAT AVUKAT GÖRÜŞ YASAĞI BİR İŞKENCE SİSTEMİDİR’

Aynı zamanda bir rutin olan 24 saat avukat görüşme yasağının yasal olmadığını, bir cezalandırma sistemi olduğunun altını çiziyor, basın çalışanlarının derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyorum.

Tabi sadece basın emekçileri değil, yine bir klasik, İstanbul’un birçok ilçesinde konut baskınları yapıldı, 8 kişi yine gözaltına alındı.

Bu konut baskınlarında vatandaşlara şiddet uygulandığı, Esenyurt’ta düzenlenen konut baskınında polisin bir aileye, özellikle bir aileye işkence yaptığı, ev sakinlerinin sırtlarına coplarla vurulduğu yine tarafımıza bildirildi. , kollar ve bacaklar. Burada da yirmi dört saat avukatla görüşme yasağı var. “Bunun kabul edilemez olduğunu söylememiz gerekiyor.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu