Ekonomi

‘Türkiye e-İhracat Platformu’ kuruluyor

Ticaret Bakanlığı himayelerinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) organizasyonunda ATO Congresium’da düzenlenen “Ankara e-İhracat Zirvesi”nde konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, son yıllarda rekorlar kıran ihracatçıların bu yıl küresel talebi artırdığını söyledi. Sakinlik nedeniyle yıla kötü başladığını belirtti.

Bolat, “Depremle birlikte 6 milyar dolarlık ihracat kaybıyla karşı karşıya kaldık. Geç açılış yaparak yılın ikinci yarısından itibaren temmuz ayından bu yana her ay daha yüksek rakamlara ulaşarak ekim ayını da ihracatla kapatmayı başardık. 22,9 milyar dolar Orta Vadeli Programda yıllık 255 milyar dolar hedefinin üzerine çıkacağız dedi.

“Yeni destek modülleri hazırladık”

Küresel ticaretin bir dönüşüm sürecinden geçtiğini ve e-ticaretin yanı sıra e-ihracat bölümünün de ortaya çıktığını vurgulayan Bolat, sektöre ilişkin yasal düzenlemelerin de yapılması gerektiğini kaydetti. Bolat, Bakanlık olarak e-ticaret alanında düzenleme ve denetleme yetkilerine sahip olduklarını belirterek, “Bakanlık bünyesinde İhracat Genel Müdürlüğümüze bağlı olarak e-İhracat alanında önemli bir yeniden yapılanma gerçekleştirdik. Bu yıl e-ihracata yönelik desteklerimiz konusunda sektörle istişarede bulunarak yeni destek modülleri hazırladık.

Bunları 2024 yılında sektörün hizmetine sunacağız” dedi. E-İhracatta dünyanın her yerinden satın alma gücü yüksek müşteriler kazanmayı hedeflediklerini belirten Bolat, “Hedef pazarlarda ürünleri test etmeyi, müşteri deneyimleriyle yeni ürünler geliştirmeyi hedefliyoruz.” Bolat, e-İhracat İhracatın yüksek kâr marjına ve sağladığı ödeme avantajlarına işaret ederek, e-ihracat ve e-ticaretin KOBİ’lere büyük işletmelere karşı rekabet güçlerini artıracak fırsatlar sunduğunu anlattı.

Bolat, Bakanlığın bu farkındalık için ihracatçılarla bir araya geldiğini belirterek, “İhracatçılarımızın B2B (firmadan firmaya) satış modelinin yanı sıra B2C (firmadan tüketiciye) modelinin de etkin kullanılması için çalışıyoruz. Destek paketleri KOBİ’lere kolaylık sağlayacak” Ürünlerini yurt dışına ihraç etmek için hiç ihracat yapmamış olanlar.” “Biz bunu uygulamaya koyuyoruz” dedi.

“Fizibilite çalışması başlatıldı”

Bu alanda yapılacak yeni çalışmalara ilişkin Bolat, “E-ticareti ve e-ihracatı desteklemek için Türkiye e-İhracat Platformunu yakın zamanda hayata geçiriyoruz. İhracatçılarımızı dijital ortama taşıyacağız. Milli kalkınmayı geliştireceğiz” dedi. TOBB, TİM ve Bakanlığımız ile yeni nesil teknolojilerin kullanılacağı B2B platformu.” “Bunu birlikte hayata geçireceğiz. Bugün burada bunun müjdesini veriyoruz. Bu konuyla ilgili fizibilite çalışması başlatıldı. ‘Türkiye Yüzyılı’mıza uygun bir platformla e-ihracat kanallarıyla ihracatımızı daha da artırmayı hedefliyoruz” gol” dedi.

serinhisar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu