Ekonomi

Yeni Zelanda, ekonomik gerileme uyarısı yaparak faizlerde rekor bir artış yoluna gitti

Yazar – Ambar Warrick

Investing.com – Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ), Çarşamba günü faizleri 75 baz puanlık rekor bir artışla yükselterek enflasyonla uğraşa devam ederken yakın vadede muhtemel bir ekonomik gerileme konusunda ihtarda bulundu.

Merkez bankası gösterge faizi 75 baz puan artırarak %4,25’e yükseltti ve bu, 2008 finansal krizinden bu yana en yüksek düzey oldu. Merkez bankasının Noel ve yaz tatilleri nedeniyle önümüzdeki üç ay boyunca harekete geçemeyeceği göz önüne alındığında rekor seviyedeki bu artış büyük ölçüde bekleniyordu.

Kararın akabinde Yeni Zelanda doları %0,5 yükseldi.

RBNZ, COVID-19 salgınının akabinde politikayı sıkılaştırmaya başlayan birinci büyük merkez bankaları ortasında yer almasına karşın ülke 32 yılın en yüksek enflasyon oranıyla karşı karşıya. Banka, Ağustos 2021’den bu yana faiz oranlarını toplamda 400 baz puan artırdı.

Çarşamba günü yaptığı açıklamada banka, enflasyonu orta vadede amaç aralığına getirmek için daha yüksek faiz oranlarının gerekli olduğunu söyledi. Ayrıyeten inatla yüksek seyreden besin ve yakıt fiyatları nedeniyle yakın vadeli enflasyon beklentilerinin de arttığını belirtti.

Banka, global iktisattaki aksiliklere karşın mahallî mal ve hizmet talebinin güçlü kalmaya devam ettiğini ve arzın üzerinde seyrederek enflasyonu beslediğini söyledi.

Ülkenin yıllık TÜFE enflasyonu, Eylül ayında %7,2 ile RBNZ’nin %1 ila %3 olan hedef aralığının oldukça üzerinde gerçekleşti. Yüksek değerlerin RBNZ tarafından daha fazla faiz artırımına davetiye çıkarması muhtemel ve bu da ekonomik faaliyet üzerinde baskı yaratabilir.

RBNZ’den yapılan açıklamada, “Yeni Zelanda ekonomisi çok yüksek enflasyon ve akut iş gücü kıtlığı pozisyonu ile başladığı için ekonomik faaliyet yüksek seviyelerden gerilerken ekonomik bir daralma söz konusu olabilir.” denildi.

“Gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) seviyesindeki zirveden-dibe düşüşün yaklaşık yüzde 1 olması bekleniyor.”

Banka, iş gücü eksiğinin fiyat artışını desteklediğini ve bunun da enflasyona katkıda bulunduğunu söyledi. Banka, enflasyonun önümüzdeki iki çeyrekte %7,5’e ulaşarak yakın vadede yüksek kalmaya devam edeceğini ve TÜFE enflasyonunun ancak 2025 yılından itibaren bankanın hedef aralığına doğru eğilim göstereceğini söyledi.

RBNZ; Yeni Zelanda’da lokal olarak üretilen ve tüketilen mal ve hizmetlerin fiyatından etkilenen ticarete bahis olmayan enflasyonun da önümüzdeki iki çeyrekte yüksek kalacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu