Haber

KYK borç faizleri nasıl ödenir? KYK borç yapılandırma nasıl yapılır?

Milyonlarca mezun ve öğrenciyi ilgilendiren KYK kredi borcu olan ve ödemekte zorluk çeken vatandaşlara hoş haber geldi. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 1 milyon 392 bin 629 öğrencinin 27 milyar liralık borcunun kaldırıldığını açıkladı. Bu açıklamanın akabinde borçları yapılandırmak için E-Devlet ekranına giriş yapılması gerekiyor. Pekala, KYK borç yapılandırma nasıl yapılır? KYK borç faizleri silindi mi?

KYK YAPILANDIRMA NASIL YAPILIR?

Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın resmi internet sayfasından ya da e-Devlet üzerinden vergi borcu yapılandırma başvurusu yapılabiliyor.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun KYK borçları ile ilgili açıklaması şu halde:

“Türkiye tıpkı altyapısında olduğu üzere burs ve kredi imkanlarıyla da dünyanın en geniş altyapısını sunan ülke. Cumhurbaşkanımız yaz başında muştuyu paylaşmıştı. Tahsil kredilerindeki geri ödemedeki ilave fiyatın kaldırılacağı muştusunu vermişti. Meclis açılır açılmaz 1961’de yapılan bu kanun büsbütün değiştirildi. Tahsil kredisi borcu neyse geri ödeme de o denli olacak. Gençler aldıklarının üzerine ek fark ödemeyecek. Bu düzenlemeden kredi almaya başlayacak, kredi alan, kredileri geri ödeme devrine geçen herkes faydalanacak. Böylelikle toplamda 27 milyar 15 milyon liralık bir fiyat gençlerimizin omuzundan alınmış oluyor. Borcu vergi dairesine bildirilen borçlular için de HMB ile irtibat içindeyiz. Ödenmeyen taksitlerden endeks meblağları tahsil edilmeyecek. An prestijiyle da e devlet üzerinden endeks fiyatlarına erişimi de başlattığımızı müjdelemek istiyorum. Endeks kaldırılmış borç fiyatlarını gençlerimiz ödeyebilirler.”

KYK ÖDEMESİ NEREDEN YAPILIR?

Borç yapılandırması için vatandaşlar Gelirler Yönetimi Başkanlığı’nın ‘ivd.gib.gov.tr’ adresi üzerinden giriş yapılacak, akabinde ekranda e-Devlet ile giriş yapacak.

KYK BORÇ FAİZLERİ SİLİNDİ Mİ?

Bakan Kasapoğlu, 1 milyon 392 bin 629 öğrencinin 27 milyar liralık borcunun silindiğini duyurdu. Böylece KYK borcu olanlar faiz ödemeyecek. Öğrenciler aldıkları kredi borcunun birebirini geri ödeyecek. Rastgele bir ek fark ödemesi yapılmayacak. Bu düzenlemeden kredi almaya başlayacak, kredi alan, kredileri geri ödeme periyoduna geçen herkes faydalanabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu