Ekonomi

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş sağım makinesi dağıttı

Şehmus EDİS (MARDİN İGFA)
Mardin Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde büyükbaş hayvan sahibi çiftçilere yüzde 75 hibe esasıyla sağım makinesi dağıtmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Vali Demirtaş’ın da katılımıyla Artuklu ilçesinde çiftçilere 170 adet sağım makinesi dağıtıldı. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ve İl Tarım Müdürlüğü’nün ortak projesi kapsamında il genelinde 2-15 büyükbaş hayvana sahip 1000 çiftçiye 1000 sağım makinesi desteği sağlamak amacıyla ‘Hijyenik Süt Projesi’ hayata geçirildi. Bu proje sayesinde %75 hibe ile dağıtılan makinelerle 10.000 büyükbaş hayvanın hijyenik ortamda sağılması sağlanacaktır.

Sağım makinası sayesinde sığırların hem göğüs sağlığı korunacak hem de sütün kalitesi artacaktır. Süt sığırcılığı işletmelerinde giderek yaygınlaşan makineleşme sayesinde bölge halkının modern hayvancılığa geçiş yapması sağlanacaktır.

Vali Mahmut Demirtaş törende yaptığı konuşmada şu sözleri söyledi; ”Bugüne kadar bu programla bin adet sağım makinası dağıtmış olacağız. Bugün Artuklu ilçemizde bu dağıtımı yapacağız. Çiftçilerimize 170 makine hayırlı olsun. Geldiğimiz günden beri hem Mardin Valisi hem de Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı olarak köylümüze, çiftçimize ve kentte yaşayan vatandaşlarımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Bugüne kadar 76 milyon lirası Büyükşehir Belediyemiz tarafından finanse edilen tarım ve diğer alanlarda köylü vatandaşlarımıza yaklaşık 145 milyon katkı sağladık. Yardımlarımızın daha da artarak devam etmesini diliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu