Haber

Silopili öğrenciler ata sporları ile tanıştı

Şırnak’ın Silopi ilçesinde cet sporu oyunları ile tanışan öğrenciler eğlenceli vakit geçirdi.

Silopi Kaymakamlığı ve Dünya Etno Spor Konfederasyonu takviyesi ile kent stadyumunda klâsik sporlar ve oyunlar şenliği düzenlendi. 5 gün sürecek aktiflikte ilçedeki ilkokul ve ortaokul öğrencilerine eğitmenlerce okçuluk, kol kapama, mas güreşi, ok savaşları, mangala, üçtaş, dokuz taş, topaç, atlı cirit ile ebru sanatı üzere farklı spor aktiflikleri verilecek. Cet sporu aktiflikleri ile birinci kere tanışan çocuklar, çim saha üzerinde kurulan platformlarda eğlenceli vakitler geçirdi.

Etkinlik hakkında konuşan oyun eğitmeni Meryem Özdemir, klasik kültürü aktarmak, yaşatmak, tekrar canlandırmak, geleceğe aktarmak gayesinde olduklarını tabir etti. Özdemir, “Alanımızda klâsik sporlarımız el sanatlarımız mevcuttur. Cet sporumuzu, at oyunumuzu ve el sanatlarımızı çocuklarımıza aktararak Şırnak’ın bütün ilçelerinde çocukların kalbine dokunmak ve onlara kültürü yaşatarak kültürü deneyimlemelerini, kültür çerçevesinde yaşamalarını ve geleceklerini kültürümüz çerçevesinde kurabilmelerini sağlamak gayesindeyiz. Bu sayede bulunduğumuz bir ilçede en az 5 bin çocuğumuza ulaşarak köy okulları da dahil birçok çocuğumuzun kalbine dokunmaya onların ok atarak geleceklerini gayeye vurdukları üzere potaya vurmalarını ve geleceklerini bu sayede hedeflemelerini amaçlıyoruz” diye konuştu.

Dicle Ortaokulu öğrencisi Rumet Bayar, daha önce Cüneyt Arkın filmlerinde gördüğü oku eline almanın sevincini yaşadığını belirterek, “Ata sporlarını oynadık. Çok sevindik. Cüneyt Arkın’ın sinemalarında izlediğimiz oku birinci kere attım. Çok sevinçliyim” dedi.

Mercan Dilara Gülpınar da, “Ata sporlarımızı öğrendik. Bu tecrübesi hiç yaşamamıştık. Çok sevindik, çok memnun olduk. Bunu düzenleyen herkese çok teşekkür ederiz” cümlelerine yer verdi. – ŞIRNAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu