İş

Tarım yatırımlarında hibe destekleri artırıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma Dayanakları Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Bildiri ile Kırsal Kalkınma Dayanakları Kapsamında Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Hakkında Bildiri, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Bildiriye nazaran, hibeye temel proje meblağı üst limitleri KDV hariç, yeni tesis niteliğindeki müracaatlar için 5 milyon liradan 7 milyon liraya çıkarıldı. Kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması niteliğindeki müracaatlar için ise ölçüler 3,5 milyon liradan 5 milyon liraya, kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon niteliğindeki müracaatlar için 3 milyon liradan 4 milyon liraya yükseltildi.

Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Hakkında Bildirime nazaran ise A iş planı kapsamında yer alan makine ekipman alım takviyeleri müracaatları için hibeye temel proje meblağı üst limiti KDV hariç 300 bin liradan 500 bin liraya çıkarıldı. A İş planı 5 bin-500 bin lira dayanakların yüzde 50 hibe kısmını kapsıyor.

B iş planı kapsamındaki yatırım bahislerinde yapılacak müracaatlar için ise hibeye temel proje meblağı üst limiti KDV hariç 600 bin liradan 1 milyon liraya çıkarıldı. B iş planı ekonomik yatırımların 1 milyona kadar olanının desteklenmesini içeriyor.

B iş planı kapsamında, bitkisel üretim yapan işletmelerde ziraî faaliyette bulunduğu 5 dekara kadar tarım yeri varlığı olan, hayvancılık işletmelerinde ise 50 başa kadar büyükbaş yahut 300 başa kadar küçükbaş hayvan varlığı olan küçük aile işletmelerinin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon niteliğindeki müracaatları dayanak kapsamına alındı.

A iş planı kapsamında yapılacak müracaatlar için müracaat sahibinin yatırım yerinde ikamet etme mecburiliği kaldırıldı.

Akıllı tarım uygulamalarında fertigasyon (damla sulama ile gübreleme) tahlilleri dayanak kapsamına alındı.

Ayrıca vilayetlerin yatırım bütçeleri belirlenirken yapılan katsayı hesaplamasına ilin Kent Tarımı Aksiyon Planı kapsamında olup olmadığı kriteri eklendi.

Başvurular, kelam konusu bildirimlere bağlı yeni uygulama rehberlerinin yayınlanmasının akabinde başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu