Haber

Tarsus’a vizyon katacak proje

MERSİN (İGFA) – Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından, yerine tüm vatandaşların kullanabileceği toplumsal tesis kurulması emeliyle yıkılan Şelale Otel’in bulunduğu alanda çalışmalar sürüyor.

Çağ: “Tarsus’ un tarihsel ve sosyal bağlamı içinde, kentsel yaşam kalitesini yükseltecek bir proje”

Toplam 10 bin 450 metrekare alan üzerinde gerçekleştirilecek proje için Tarsus Şelalesi Turizm Tesisleri Mimari Proje Yarışması’ isminde ulusal çapta bir yarış düzenlendiğini belirten Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı mimarlarından Derya Çağ, “Alanında uzman kişilerden oluşan 7 kişilik jüri tarafından, yarışmaya katılan 74 adet proje incelendi. Yarışma sonunda jürinin yapmış olduğu değerlendirmeler neticesinde, Tarsus’ un tarihsel ve sosyal bağlamı içinde kentsel yaşam kalitesini yükseltecek, kamusal alan kullanımını artıracak, bölgeye ekonomik katkı sağlayacak, doğaya saygılı ve işlevsel proje oy birliği ile birinci olmuştur” dedi.

Projenin, kimlik oluşturan ve akılda kalan bir kullanıcı tecrübesi yaratan sembolik mimari öğeler ile tasarlandığını söz eden Çağ, “Yapı kütlesi yay biçiminde çözülerek, şelaleyi kucaklayan orta bir avlu oluşturulmuş. Dizaynın yay biçiminde oluşturulması, çift cidarlı revaklar ile boşluklu bir yapıya dönüşerek, tarifli geçirgen kamusal bir alan yaratmıştır. Yapının boşluklu ve kamusal alanla geçirgen olması, orta avluyu hem kuzey tarafındaki Mimar Sinan Bulvarı’ndan ayırması, hem bulvar ile iç avlu ve kamusal yeşil alan ortasındaki ilişkiyi kurması, iklime ve yere uygun bir çözümleme olarak görülmüştür” diye konuştu.

Şelale Otel’in yerine yapılacak olan tesisin halka açık olacağını kelamlarına ekleyen Çağ, “10 bin 450 metre kare alan üzerine inşa edilecek tesis; 500 kişilik çok amaçlı salon, 200 kişilik restaurant, yetişkin ve çocuk havuzları, sahne üzeri etkinliklerin yapılabileceği 500 kişilik açık etkinlik alanından oluşacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
kadıköy eşya depolama
Başa dön tuşu