Ekonomi

Temsilciler Meclisi Başkanı Johnson NATO savunma harcamalarının artırılması çağrısında bulundu

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson önemli bir dış politika konuşmasında NATO müttefiklerinin savunma harcamaları hedeflerine ulaşmalarının önemini vurguladı. Hudson Enstitüsü düşünce kuruluşunda konuya değinen Johnson, ittifakın barış ve refahın korunmasındaki rolünü övdü ancak üyelerin GSYH’nin en az %2’sini savunmaya harcama taahhütlerini yerine getirmeleri gerektiğinde ısrar etti.

Johnson’ın açıklamaları, NATO temsilcilerinin ABD Kongre üyeleriyle görüşmeleri de içeren bir zirve için Washington’da bir araya geldikleri sırada geldi. Aynı zamanda eski Başkan Donald Trump’ın sadık bir müttefiki olan Cumhuriyetçi lider, Çin’i “en büyük tehdit” olarak nitelendirerek ve Temsilciler Meclisi’nin Çin’in küresel etkisine ve ticaret uygulamalarına karşı koymayı amaçlayan bir dizi yasa tasarısını oylama planının ana hatlarını çizerek Çin konusunda kararlı bir duruş sergiledi.

NATO içindeki savunma harcamaları konusu tartışmalı bir konu olmuş, Trump daha önce Avrupa ülkelerini güvenliklerine yeterince yatırım yapmamakla suçlamıştı. Hatta 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı olan Trump, harcama gerekliliklerini yerine getirmeyen NATO üyelerinden korumayı çekebileceğini öne sürmüş ve bu tutum geniş çaplı tartışmalara yol açmıştı.

Temsilciler Meclisi’nde yasama gündemini belirleyen Johnson, Demokrat Başkan Joe Biden’ın finansman talebinden aylar sonra, bu yılın başlarından farklı olarak Ukrayna’ya milyarlarca dolarlık ek yardımın onaylandığı bir oylamayı kolaylaştırdı. Johnson’ın bu hamlesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yarattığı tehdit olarak nitelendirdiği duruma karşı verilen destek için takdirlerini ileten ülke genelindeki bireyler tarafından şükranla karşılandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, beş yıl önce ondan az üyeye sahip olan ittifakın 20’den fazla üyesinin bu yıl savunma harcamaları hedefine ulaşmasının beklendiğini bildirdi. Bu haftaki NATO zirvesi, savunma bütçeleri ve ittifakın karşı karşıya olduğu daha geniş stratejik zorluklarla ilgili bu tartışmaların arka planında yer alıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu