Haber

Türkiye’de seçimler için oy verme süreci Çin’de sona erdi

Çin’deki Türk seçmenler, 5-7 Mayıs tarihlerinde Pekin Büyükelçiliği ile Şangay, Guangcou ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi Başkonsolosluklarında kurulan sandıklarda oylarını kullandı.

Bugün yerel saatle 21:00’de oy verme işlemlerinin tamamlanmasının ardından sandıklar kapatıldı. Sandık kurulu ve gözlemcilerin gözetiminde oy pusulaları mühürlenip çuvallara konuldu.

Oy pusulaları hava yoluyla diplomatik kurye ile Türkiye’ye ulaştırılarak Yüksek Seçim Kurulu’na gönderilir. YSK) teslim edilecektir.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci türden olması durumunda ise 21-22 Mayıs tarihlerinde Çin’deki temsilciliklerde oylama yapılacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yurt dışı seçmen kütüğü kayıtlarına göre Çin’de 4 bin 337 kayıtlı seçmen bulunuyor.

YSK, 14 Mayıs seçimlerinde yabancı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için 73 ülkede 156 yurt dışı temsilcilikte sandık kurdu.

Yurtdışı temsilciliklerde oy kullanma süreci 9 Mayıs’ta sona erecek. Bu tarihe kadar oy kullanamayan yabancı seçim kütüğüne kayıtlı seçmenler, 14 Mayıs 2023 Pazar günü saat 17.00’ye kadar 46 gümrük kapısında oy kullanabilecek.

Yurt dışında kullanılan oylar, Türkiye’de oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer oylarla birlikte açılacaktır. Oyların sayım ve dökümü, Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı gözetiminde yapılacak.

gulsehirhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu