Teknoloji

Yapay Zeka Nedeniyle Google, Microsoft ve Amazon’a Soruşturma Açıldı

ABD Federal Ticaret Kurulu (FTC), Anthropic ve OpenAI’ye karşı teknoloji dünyasının en büyük isimlerinden Google, Amazon ve Microsoft ile yapay zeka üzerinde çalışıyor. soruşturma başladığını duyurdu. Söz konusu soruşturmada teknoloji devlerinin yapay zeka girişimlerine yönelik yatırımları ve talepleri incelenecek. Bu noktada Microsoft-OpenAI ilişkisinin mercek altına alınacağını varsaymak pek de zor değil.

FTC Lideri Lina Khan bir açıklamada şunları söyledi: Tarih, yeni teknolojilerin yeni pazarlar ve sağlıklı rekabet yaratabileceğini gösteriyor. Şirketler yapay zekayı geliştirmek ve ondan para kazanmak için yarışırken, Bu fırsatı reddeden taktiklere karşı dikkatli olmalıyızBu sözlerle aslında soruşturmanın asıl amacını anlatmış oldu.

Teknoloji devlerinin yapay zeka ile rekabeti önleyip engellemediği incelenecek.

Bildiğiniz gibi OpenAI 2022 sonlarında kullanıma sunulacak. SohbetGPT Yayınlandığından beri teknoloji dünyasında hiçbir şey eskisi gibi olmadı. 2023’te gördüğümüz teknolojik ilerlemelerin neredeyse tamamı, üretken yapay zekayı ve yapay zekanın halihazırda kullandığımız ürünlere entegrasyonunu içeriyordu. FTC’nin asıl kaygısı, teknoloji devlerinin bu büyük yarışta teknolojinin geleceğini olumsuz etkileyebilmesi…

Bu nedenle FTC Lideri soruşturmaya ilişkin şunları söyledi: ” Çalışmamız, hakim şirketlerin sürdürdüğü yatırım ve ortaklıkların inovasyonu bozduğunu ve Adil rekabeti baltalama riskiTaşıyıp taşımadığınıza ışık tutacaktır.” sözlerini kullanıyor.

FTC, teknoloji devlerinin startup’ların daha iyi teknolojiler geliştirmesine müdahale edip etmediğini araştıracak

Yani FTC’nin araştırması, teknoloji devlerinin yatırım yaptıkları girişimlerin inovasyon çabalarını daha fazla para kazanmak için yönlendirip yönlendirmediklerine, istedikleri araçlarla rakiplerini yarış dışı bırakma potansiyeline veya amacına sahip olup olmadığına bakacak. Bu girişimler gelişecek. Şirketler FTC soruşturmasına yanıt verecek 45 günlük dönemlerbulunduğunu da belirtelim.

FTC’nin soruşturma kapsamında teknoloji devlerinden istediği bilgiler şöyle:

  • Anlaşmanın ve yatırım/ortaklığın stratejik ilişkisi de dahil olmak üzere yatırım veya ortaklığa ilişkin bilgiler.
  • Yeni işlerin başlatılması ve yönetim veya denetim hakları da dahil olmak üzere, ortaklığın veya yatırımın pratik sonuçları.
  • Pazar payı, rekabet, rakipler, pazarlar, satış büyüme potansiyeli veya ürün veya coğrafi pazarlara genişlemeye ilişkin bilgiler de dahil olmak üzere işbirliğinin rekabetçi etkisinin analizi.
  • Üretken yapay zeka için gereken temel ürün ve hizmetlere yönelik rekabet dinamikleri de dahil olmak üzere, yapay zeka girdileri ve kaynaklarına yönelik rekabet bilgileri.
  • Bu konulara ilişkin herhangi bir soruşturma, bilgi talebi veya başka bir soruşturmayla bağlantılı olarak yabancı devlet kurumları da dahil olmak üzere diğer herhangi bir devlet kurumuna sağlanan bilgiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu